שאלות נפוצות

מהי פסיכותרפיה?


פסיכותרפיה הינה שיטת טיפול שמטרתה להביא לשינוי חיובי באיכות חייו של המטופל. זהו למעשה שם כללי לשיטות טיפול שונות. האמצעי המרכזי לטיפול הוא שיחות. במהלך המפגשים המטופל משתף את המטפל בחוויות עבר והווה, במחשבות, רגשות, חלומות ומאוויים והמטפל מקשיב ותורם ממחשבותיו ורגשותיו בנוגע לתכנים אלו. הרעיון המרכזי הוא יצירת קשר שיתופי, הדדי ומפרה. תהליך זה מאפשר למטופל להבין יותר לעומק את עולמו הפנימי ובהמשך לעבד ולשנות תפיסות בנוגע לעצמו, לקשרים בינאישיים ולעולם.

 

איזה סוגים של פסיכותרפיה קיימים?


המושג פסיכותרפיה הוא שם כולל לסוגים שונים של טיפול נפשי. בכל השיטות המטרה היא לסייע למטופל הסובל מקשיים שונים לשנות את התנהגותו, מחשבותיו ורגשותיו כך שיוכל, בסופו של דבר, לשפר את איכות חייו. המבדיל בין השיטות השונות הוא הדרך ליעד זה: ישנם פסיכולוגים המאמינים שעל מנת ליצור שינויים מהותיים, על המטופל להבין מהם המניעים הלא- מודעים והקונפליקטים הלא מודעים אשר משפיעים עליו, אלו הפסיכולוגים הדינאמיים.

 

פסיכולוגים אחרים, הדוגלים באפיק טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מאמינים שכדי להתמודד באופן יעיל עם בעיות יש להתמקד בהווה ולשנות דפוסי חשיבה קיימים אשר בסופו של דבר ישפיעו על הרגש ועל התפקוד. כלומר, הרגשתנו ואופן התפקוד שלנו הם פונקציה של דפוסי חשיבה והפרשנות שאנו נותנים לחוויות ופחות תולדה של החוויות עצמן (רעיון זה נוגע לכך שאותו ארוע, למשל תאונה, פיגוע, גירושין, משפיע על אנשים באופן שונה לגמרי.

 

מה ההבדל בין פסיכולוג לפסיכיאטר?


הפסיכולוג מתמחה בטיפול נפשי. הפסיכיאטר הוא רופא והתמחותו היא טיפול רפואי. הפסיכולוג אינו משתמש בתרופות אולם לעיתים, בהתאם לצורך, נעשת הפניה לייעוץ אצל פסיכיאטר על מנת לשקול מתן תרופות. במקרים רבים, שילוב של שני הטיפולים מביא לתוצאות מיטביות. כלומר, התרופות מקלות על התסמינים הגופניים הקשורים לחרדות ופחדים או דיכאון חזק זה או אחר  ותומכות בטיפול הנפשי.

 

מה ההבדל בין פסיכולוג לחבר או חברה?


לעיתים שיחה עם חבר או חברה עוזרת לנו לפתור בעיות נקודתיות. אולם, כאשר אנו שואפים לשינוי עמוק ומהותי יותר מוטב להעזר באיש מקצוע. חשוב לזכור שחבר/ה מכירים אותנו ואת דפוסי ההתנהגות שלנו ועל כן מעצם היותם חברים משכבר הימים הם מקובעים ומשוחדים. אחד היתרונות של הפסיכולוג, מעבר לידע המקצועי, הוא בהיותו גורם חיצוני, בלתי משוחד.