מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי


המונחים השונים הקשורים לעולם הפסיכולוגיה עדיין לא ברורים לכולם, למרות הלגיטימציה הרבה שיש לו. אנו מכירים את המונחים השונים, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, גישה פרוידיאנית, פסיכותרפיה, פסיכולוגיה קלינית ועוד, אך רובנו עדיין לא מבינים את משמעותם. ד"ר יעל שלזינגר, מהפסיכולוגים הקלינים המובילים בישראל, מסבירה מהו הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי


מטרתו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות, במטרה ליצור שינוי תפקודי בעזרת שינוי רגשי. טיפול קוגניטיבי קלאסי שם דגש על שינוי דפוסי החשיבה, ואילו טיפול התנהגותי קלאסי חותר לאותה מטרה דרך שינוי דפוסי ההתנהגות עצמם, באופן ישיר. השילוב בין שתי הגישות הללו מסייע למטופל ולמטפל להבין את המקור לבעיה ולמצוא לה פתרון מיטבי. מומלץ להקפיד לקבל את הטיפול מפסיכולוג קליני מוסמך.  

 

למי זה מתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי ?


הטיפול מתאים לכל סוגי האוכולוסיה- ילדים, נוער, מבוגרים וקשישים. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי ניתן לטפל בכל סוגי הבעיות שעשיות להביא את האדם, הזוג או המשפחה לבקש עזרה פסיכולוגית- הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, מתחים בזוגיות, בעיות התהנהגויות ועוד. בתחילת הטיפול נקבעות לו מטרות ויעדים, כך שגם המטופל וגם המטפל יכולים לעקוב באופן ברור אחרי התקדמות הטיפול ומידת הצלחתו. במסגרת הטיפול ניתנים תרגולים שונים כמו כתיבת מחשבות ורגשות העולים במטופל בעקבות אירועים מסוימים, לצד מטלות ביצועיות.

נעים או לא נעים


הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי מתרכז בעיקר בהווה ובעתיד, מתוך ההבנה כי לא ניתן לשנות את העבר, וכי רגשות לא נעימים הם תוצאה מפרשנות אישית לאירוע נתון. בטיפולים ניתן לראות כיצד הפרעות רבות, כולל דיכאון וחרדה, מקורן בפרשנות, לא-רציונלית בדרך כלל, של המטופל לאירוע מסוים. הטיפול מסייע לאדם לשנות את נקודת מבטו ולהסתכל על העולם בצורה מציאותית יותר, כך שהפרשנות הרגשית שהוא נותן לה משתנה.

 

האם אני צריך טיפול  קוגניטיבי התנהגותי?


שאלו את עצמכם -  האם אני מרגיש/ה תקוע/ה בחיים? הא ישנם יעדים שאיני מצליח/ה להשיג למרות רצוני העז? האם לעיתים אני פועל/ת בצורה לא רציונאלית אך אינני מצליח/ה להימנע מכך? האם יש לי דפוסי התנהגות המקשים עלי אך איני מצליח/ה לשנותם? האם אני סובל/ת מחרדות? אם עניתם כן על שאלות אלה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לסייע גם לכם.