חרדות ודיכאון > מדריך קצר - טיפול בחרדות ופחדים

טיפול בחרדות ופחדים עם יעל שלזינגראנשים רבים שאנו מכירים לוקים בתחושות של חרדות ופחדים. זאת גם כאשר איננו יודעים או שמים לב לכך. אין אדם בעולם שאין לו פחדים וחרדות לדברים מסוימים. החרדות והפחדים יכולים לתקוף אותנו בכל רגע נתון במהלך היום, בכל מקום ובכל סיטואציה.

 

אף אחד אינו חסין מפני התקפי חרדה שונים: אנשים מבוגרים, ילדים צעירים, נשים, גברים. הדבר הראשון שעליכם לזכור הוא שגם אנשים אחרים עשויים להיות במצב כמו שלכם ומדובר במשהו נורמטיבי לחלוטין. במקרה כזה יהיה עליכם לשקול טיפול בחרדות ופחדים על ידי איש מקצוע מנוסה.

 

איך לגלות שיש לך חרדות:

 

חרדות מתאפיינות לרוב במתח נפשי, חוסר שקט נפשי ואי יכולת להתמודד עם מצבים כלשהם, פיזיים או דמיוניים. כאחת המטפלת בהצלחה באנשים רבים הלוקים בתחושות חרדה ופחדים שונים יצא לי להכיר בסימפטומים שונים פיזיולוגיים ורגשיים. התסמינים הפיזיולוגיים בדרך כלל היו קוצר נשימה, רעידות, הזעת יתר, בחילות, שלשולים, כאבי בטן, כאבים בחזה, תחושת מחנק וכאבי ראש. התסמינים הרגישים מתאפיינים בפחד משתק, רצון לברוח מסיטואציות מאיימות, תחושת איום קיומי ועוד.

 

למי פונים במקרה של הצורך בטיפול בחרדות ופחדים?

 

ישנם מקרים קלים ומקרים עמוקים יותר. במקרה ואתם חשים שיש לכם חרדות כלשהן או פחדים המשפיעים על תפקודכם, פנו לעזרה מקצועית: רופא, פסיכולוג, פסיכיאטר או מומחה פסיכותרפיה. הטיפול צריך להיות מקצועי ורק לא "פגישת התייעצות" בנוגע למצב. במקרים רבים עדיף לפנות ישירות לפסיכולוג קליני על מנת לטפל בבעיה מן השורש ולא להסתמך על תרופות.

 

איך לטפל בחרדות ופחדים:

 

החרדות שלנו נובעות מחששות הקיימות אצלנו בתת מודע. בדרך כלל נעדיף להתעלם מהן וללכת לישון או לעסוק בדברים קלילים שאנו אוהבים ונמנע מביצוע משימות או התמודדות עם דברים המחזירים אותנו לתחושת החרדות ואי הנוחות.

כדי לפתור את הבעיה יהיה עלינו להבין מהו השורש שלה. מדוע איננו רוצים להתמודד עם משהו מסוים, מדוע אנו פוחדים ממשהו, מדוע אנו מתחילים לפתח חרדה כאשר אנו חושבים על נושא או סיטואציה מסוימים.

טיפול בחרדות ופחדים - תחילה יהיה עלינו לפעול בגישה הקוגניטיבית או הגישה הפסיכו דינמית. האחת מספקת פתרונות וכלים מיידיים להתמודדות עם הסיטואציות המגבילות, אולם השנייה מובילה את המטופל אל התובנות העמוקות ביותר שלו היוצרות את הקונפליקטים שבגינם המטופל מתנהג בצורה הפוגעת בתפקודו הרגיל.