טיפול בחרדות ופחדים | ד"ר יעל שלזינגר

טיפול בחרדות ופחדים


במצבים בהם נפגע תפקודו התקין של האדם


האם יישנו בעולם אדם שאינו חושש מדבר? התשובה היא, ככל הנראה, שלילית. כל אחד מאיתנו חווה תחושת פחד מספר פעמים בחייו. הפחד עשויי לתת את אותותיו בדרך של חשש קל אשר חולף כשהאדם אינו חשוף עוד לטריגר שלו, אך כשאותו הפחד משתלט על חיינו והופך לחלק בלתי נפרד משגרת החיים עד לכדי פגיעה בתפקודינו התקין ובאיכות החיים, ייתכן והפחד הינו שורשי ועמוק יותר, וייתכן שמדובר בחרדה.

 

טיפול בחרדות ופחדים הפך בשנים האחרונות לאחד מן הטיפולים השכיחים, הנחוצים והמקובלים ביותר, וניתן כיום להשתחרר מהעול הזה אשר רובץ על הלב כמו גם מהמצוקה הנפשית וההתמודדות הקשה והאינסופית בכלים ואמצעים יעילים ומעשיים. ד"ר יעל שלזינגר, בעלת תואר דוקטור בפסיכולוגיה קלינית ומתמחה בטיפול במבוגרים ובני נוער מגישה מדריך מקוצר לטיפול בחרדות ופחדים.

 

טיפול בחרדות ופחדים בגישה הקוגניטיבית- התנהגותית


חרדות ופחדים מתאפיינים במתח נפשי, אי שקט וחוסר אונים בהתמודדות מול סכנה כלשהי, ממשית או דמיונית. התופעה עשויה לבוא לידי ביטוי במגוון תסמינים פיזיולוגיים שונים (כמו קוצר נשימה, רעד בלתי מוסבר, הזעה, בחילות, שלשולים, כאבי בטן, כאבים בחזה, תחושת מחנק וכיוצא בזה) ותסמינים רגשיים (כגון פחד משתק, רצון עז לברוח מהסיטואציה המאיימת, תחושת איום קיומי ועוד).

 

אחת מן הגישות הטיפוליות הוותיקות והיעילות ביותר לצורך טיפול בחרדות ופחדים היא הגישה הקוגניטיבית התנהגותית (טיפול CBT) המעניקה פתרונות וכלים להתמודדות ממוקדת ומכוונת, ובהליך טיפולי קצר מועד באופן יחסי. שיטה טיפולית זו יעילה ומקובלת בעיקר כשמדובר בפחדים וחרדות, וכן במצבים של כפייתיות ואובססיביות, פוסט-טראומה ודיכאון. הטיפול בגישה הקוגניטיבית התנהגותית הינו מובנה ונשען על מספר שלבים שבמהלכם רוכש המטופל כלים להתמודדות עם הסיטואציות המגבילות באופן מיטבי.


טיפול בחרדות בגישה הפסיכו דינמית


גישה מקובלת נוספת לטיפול בפחדים וחרדות היא הגישה הפסיכודינמית המותאמת למקרים של קשיים עמוקים ונרחבים, הנובעים מהרבדים הבלתי מודעים בנפש האדם ומשפיעים על ההתנהגות. טיפול בחרדות ופחדים בגישה זו משמש להובלתו של המטופל אל תובנות הנוגעות לקונפליקטים שבגינם המטופל לוקה בדפוסי התנהגות שאינם רציונאליים ושפוגעים בתפקודו בחיים.

 

הטיפול הדינמי נשען על בחינת מימדים של סיבתיות ועומק, תוך שימוש בשיטות שונות כמו פירוש חלומות, אסוציאציות חופשיות והעלאה של זיכרונות, דחפים ומשאלות מודחקות, ועיבוד הגילויים שנחשפו עד להגעת המטופל לתובנות. הטיפול הדינאמי הינו בדרך כלל ארוך טווח ומותאם למגוון רחב של הפרעות, ביניהן הפרעות אישיות, חרדה, דיכאון ומצבי משבר. הטיפול הפסיכודינמי יעיל גם במצבים שאינם מוגדרים כהפרעות פסיכיאטריות כגון דימוי עצמי נמוך, קשיים ביצירת קשר זוגי וכדומה.