דיכאון חזק

דיכאון חזק והתחושות


כולנו מכירים את אותם ימים שקשה לנו לקום מהמיטה בבוקר, לא בא לנו לראות אף אחד, קשה לנו להתרכז וכל מה שאנחנו רוצים זה לחזור למיטה.

 

מתי התחושות הן למעשה דיכאון חזק?


 דיכאון חזק אינו סתם דכדוך יומי שהינו חלק טבעי ונורמלי מחיינו, במיוחד בתקופות שלאחר אירועים משמעותיים. כשמדובר בדיכאון חזק, או בשמו המקצועי דיכאון עמוק, התסמינים הם עוצמתיים יותר ובאים לידי ביטוי בתחושות של עצבות קיצונית, ללא כל פרופורציה לאירועי חיינו.

דיכאון חזק מלווה לעיתים קרובות גם בתחושות של ריקנות או לחלופין אפתיות קיצונית. בנוסף לכל אילו, קיימת תחושה של חוסר תקווה, ייאוש מוחלט, הכל אבוד ואין טעם להתאמץ. דיכאון חזק מלווה בשינוי בתפיסת האדם את עצמו, את האחר ואת העולם בכללותו.  התחושות הן כל כך קיצוניות שהן גם פוגעות בתפקוד בצורה משמעותית ולעיתים מביאות למחשבות אובדניות.


הפגיעה התפקודית במצבים של דיכאון חזק תתבטא לרוב בהפרעות בשינה, בתיאבון, בריכוז, ביחסים בינאישיים, בפרודוקטיביות ועוד.

 


מה גורם לדיכאון חזק?דיכאון חזק וטיפול בכך

 


כאמור, כולנו עוברים אירועי חיים קשים(זה יכול להיות גם דיכאון לאחר לידה) שמערערים את שלוות נפשנו לתקופה מסוימת ועלולים להביא בין היתר לעצבות. עם זאת, אילו מאתנו שאינם נוטים לדיכאון מצליחים למצוא את תעצומות הנפש כדי להתגבר על אותם אירועים ולחזור לתפקוד מלא.


התפיסה המקובלת בנוגע  לגורמים לדיכאון חזק משלבת תורשה וסביבה. כלומר, לחלקנו קיימת נטייה גנטית לדיכאון ובשילוב עם אירועי חיים המוציאים מאיזון נפשי נטייה זו מתממשת.
טיפול

החדשות הטובות – דיכאון חזק (והפרעות דיכאון אחרות) בהחלט ניתן לטיפול.

 

דיכאון חזק הוא אחת ההפרעות השכיחות שמביאות אנשים לטיפול ועל כן הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה צברו שנים של ניסיון בהבנת ההפרעה ובטיפול בה. חשוב שהאדם הסובל יבין שאינו יכול להתגבר על סבלו ללא עזרה מהסביבה וכי פניה לאיש מקצוע יכולה לחסוך ממנו סבל רב.


מחקרים מוכיחים שהשילוב של טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון וטיפול נפשי הוא היעיל ביותר.

 

בפסיכותרפיה ישנן 3 גישות מרכזיות לטיפול בדיכאון:


1.    הגישה הפסיכו-דינמית


2.    הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית


3.    הגישה האקלקטית, המשלבת את שתי הגישות הראשונות


להתייעצות עם ד"ר יעל שלזינגר תתקשרו ל:   052-5957569