טיפול בדיכאון וחרדה


  טיפול בחרדה ודיכאון

רשת האינטרנט מלאה כמויות מידע עצומות על דיכאון, חרדה והטיפול בהם. טיפול בבדיכאון וחרדה הפך לאחד הטיפולים הנפשיים הנדרשים ביותר במאה ה-21, מגמה שכבר התחילה לקראת סופה של המאה ה-20. בהתאם, המידע הופך לרבלנטי וזמין. עודף המידע עלול לגרום למצוקה לחולים ולבני משפחותיהם, ולכן בחרה ד"ר יעל שלזינגר, פסיכולוגית קלינית מנוסה, להגיש דווקא  מדריך מעשי מקוצר לטיפול בבדיכאון וחרדה.

 

שלב ראשון: זיהוי חרדה ודיכאון


 בדיכאון וחרדה יכולים להתחיל בדרכים שונות והם מצב שמתפתח ומחמיר. אם אנו שמים לב לשינויים במצב הרוח, לדכדוך וחוסר חשק לפעול, או להימנעות חוזרת מפעולות מסוימות, כדאי לגשת לאבחון פסיכולוגי. במקרים של הפרעות חרדה קל יותר לראות את ההפרעה גם בשלביה המוקדמים. פעמים רבות הסימנים המקדימים מפוספסים והחולים מגיעים למצב של  פגיעה באורח החיים הנורמטיבי ויכולת לקיים חיי שגרה. זהו תמרור אזהרה מהבהב, ואם לא הגעתם לטיפול עד עכשיו, כדאי לעשות זאת בהקדם.<>


למי לפנות במקרה של חרדה ודיכאון?


ישנם לא מעט גורמים מקצועיים שניתן לפנות אליהם לקבלת עזרה מיידית: רופא משפחה, פסיכולוג, פסיכיאטר, פסיכותראפיסט, עובדים סוציאלים ועוד. כדאי לשים לב שמעבר לייעוץ הראשוני מרופא המשפחה או העובד הסוציאלי, כדאי לקבל הפניה לבעלי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה, בכדי לעבור טיפול בבדיכאון וחרדה שהוא מקצועי, משמעותי ואפקטיבי. פסיכיאטרים ורופאי משפחה יכולים לתת טיפול תרופתי התחלתי, שלעיתים עוזר ולעיתים לא, אך מומלץ לא להתספק בו ולגשת לפסיכולוג קליני לקבל טיפול מקיף לפתרון הבעיה מהשורש.


התאמת הטיפול בדיכאון וחרדה


יש מספר סוגים של הפרעות דיכאון ועוד מספר סוגים של הפרעות חרדה. סוג הבעיה ממנה סובלים מכתיב, בדרך כלל, את סוג הטיפול המתאים, אך ישנם קווי דמיון כלליים בין הטיפולים בחרדות כמו חרדה חברתית וחרדות אחרות, לבין הטיפולים בדיכאון על סוגיו השונים. טיפול תרופתי התחלתי, כאמור, יכול להינתן גם על ידי רופא משפחה ובהחלט רצוי שהוא יהיה חלק מהטיפול, בהתאם להחלטת פסיכיאטר. כדאי לפנות לפסיכולוג קליני מומחה לקבלת ייעוץ והתאמת טיפול אישי, בהתאם לאדם ולבעיה הספיציפית ממנה הוא סובל.


בחירת המטפל בנושא של חרדה ודיכאון


בחירת המטפל שיעניק לכם טיפול בבדיכאון וחרדה כראוי אינה קלה, וכדאי לשים לב ל- 4 נקודות עיקריות בעת בחירת הגורם המטפל:

 

  • רשיון מוכר ורשמי
  • השכלה מקצועית רלבנטית
  • תחום התמחות רלבנטי
  • נסיונו של המטפל

ארבעה פרמטרים אלה יכולים לקבועה האם תהיה החלמה מלאה מהמחלה או לא.


 בעבודתי הטיפולית אני עובדת בגישה דינאמית תוך שילוב של טיפול קוגנטיבי התנהגותי בהתאם לצורך. אני מציעה טיפול בדיכאון וחרדה בשיחות המתבססות על יצירת קשר עמוק ביני לבין המטופל אשר דרכו ניתן ללמוד על העולם הפנימי של המטופל.

הקשר שנוצר מחזק ונותן למטופל כוחות חדשים ובטחון להביט על חייו מזויות שונות ולקבל החלטות לעריכת שינויים במקומות בהם הוא פחות מסופק, כגון: קריירה, זוגיות ויחסים חברתיים.

המטרה היא להביא את המטופל ממקום של תקיעות או פאסיביות למקום של לקיחת אחריות ועשייה, לעשות שינויים משמעותיים שיביאו לצמיחה והתפתחות.