חרדות | פסיכולוגית יעל שלזינגר

חרדות, פחדים ומה שביניהם


לרבים מאיתנו יישנם פחדים במצבים ותרחישים שונים. ילדים עשויים לחשוש ממפלצות המסתתרות מתחת למיטה, בעוד שאנחנו כבוגרים פוחדים בסיטואציות שלכאורה מסכנות את ביטחוננו ואו ביטחון משפחתנו. הפחד מהווה אינסטינקט קדום ששימש ככלי עזר בתקופות בהם חי לו האדם בסוואנה מלאה בחיות טרף פראיות. גם כיום עשוי הפחד להיחשב כבריא ולשרת אותנו נאמנה מפני מצבים המציבים בפנינו אתגרים מסוכנים.

יחד עם זאת, בעוד הפחד מגיע ממקום מוצדק, חרדות עשויות להתפרץ ללא סיבה הגיונית הנראית לעין ועשויות להתבטא בתחושות חזקות של חוסר שליטה וחוסר אונים אשר באות לרוב בהתקפים, ובעלות תסמינים התנהגותיים ופיזיולוגים כגון עלייה בדופק ולחץ הדם, קוצר נשימה, לחץ בחזה, סחרחורת, הזעה מוגברת, מועקה ועוד.

הגורמים שעשויים להוביל להתפרצותן של חרדות


נתונים סטטיסטיים מראים כי שכיחותן של חרדות מתקיימת בקרב 5%-10% מהאוכלוסייה. התקפי החרדה עשויים להימשך כמספר דקות עד שעה ומסבים ללוקים בהם סבל רב.

יחד עם זאת, הסבל אינו מסתכם בפגיעה בזמן ההתפרצויות של ההתקפים עצמם, אלא בעל השלכות קשות, כשהחשש מהתקפים חוזרים עלול להכניס את לוקה בחרדות למעין מעגל קסמים של הימנעות מכל מפגש עם גירויים העשויים לעורר את ההתקפים עד למצבים של הסתגרות בבית ופגיעה משמעותית בתפקוד ובאיכות החיים.

הגורמים הספציפיים להיווצרות החרדות עדיין אינם ידועים דיים, אך לרוב קיים קשר כלשהו בין אירוע טראומטי שהאדם חווה ושנותר טבוע בו לעובדה שהוא לוקה בחרדות. חשוב להבאיר שלא כל אירוע טראומטי מוביל בהכרח להתקפי חרדה, ויישנם ככול הנראה גם גורמים נוספים, סביבתיים ותורשתיים, העשויים לצמצם או להגדיל את הסיכון ללקות בחרדות.
 
השיטות הטיפוליות להתמודדות עם חרדות


החדשות האופטימיות הן שחרדות ניתנות כיום לטיפול ואף לריפוי מוחלט. ד"ר יעל שלזינגר, מומחית בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, מסבירה על השיטות הטיפוליות לטיפול בחרדות:

"יישנן גישות שונות הנותנות מענה להתמודדות עם חרדות עד להפחתת עוצמתן למימדים סבירים ואף להעלמתן לחלוטין. טיפול בחרדות דורש שינוי מחשבתי והתנהגותי, לצורך שבירת מעגל הפחדים אשר גורמים ללוקה בהן להימנע ממצבים וגירויים שעשויים לדעתו להוביל להתפרצות חוזרת. החשש מהתפרצות חוזרת מוביל לא פעם להעצמת החרדות, להסתגרות ופגיעה משמעותית בתפקוד התקין.

המרכיב הטיפולי הקוגניטיבי מתחקה אחר מקור היווצרותן של הרגשות השליליים באמצעות זיהוי המחשבות הבלתי רציונאליות, והמרתן במחשבות מאוזנות והגיוניות יותר. המרכיב הטיפולי ההתנהגותי הינו הדרגתי, ומטרתו לחשוף את המטופל למצבים וגירויים שמהווים עבורו איום. מדובר בטיפול המותאם פרטנית אל המטופל, עד הגעתו לשלב של התמודדות מלאה מול הגורם המאיים".