חרדות בהריון

איך להתמודד עם חרדות בהריון?

אישה עם חרדות בהריון


קיימת דעה רווחת שתקופת ההיריון מהווה תקופה קסומה מלאת ריגושים ועוצמה נשית. עם זאת, ניתן גם לתאר את התקופה ההריונית כמעין רכבת הרים, היות ולצד שיאי ההתרגשות, הציפייה והתרוממות הרוח, עשויים להיות מצבים המתאפיינים בגוונים של שחור ואפור, ומלווים בפחדים, רגשות חרדה ולעתים אף דיכאון מתמשך.
 

ד"ר יעל שלזינגר, פסיכולוגית קלינית, מסבירה שהריון ידוע כתקופה מלחיצה, והציפייה לתינוק החדש שעתיד להגיע מהולה גם בפחדים וחששות הנוגעים לקשיים הפוטנציאליים הן במהלך ההיריון והן בתקופה שאחריו, כאשר חלק מאותן חרדות בהריון הינן אמתיות וחלקן פחות, מהסיבה שנשים רבות נוטות לחוות את המציאות ההריונית באופן שונה בהשוואה לתקופה הטרום הריונית.

 

ד"ר יעל שלזינגר מציינת שדאגות ומתח בזמן ההיריון הן תחושות טבעיות אך בנסיבות בהן הופכת החרדה לקיצונית עד לכדי הפרעה ופגיעה בתפקוד היומיומי, מומלץ לפנות לסיוע מקצועי לטיפול בבעיה.

 

ההשלכות הרות הגורל של חרדות בהריון


הנתונים הסטטיסטיים מראים כי 20% מקרב הנשים עשויות לחוות תסמינים דיכאוניים, חרדות בהריון ותחושת סטרס, כשאצל חלקן תתפתח התופעה עד לכדי דיכאון והפרעת חרדה.

לחרדות ודיכאון בהריון עלולות להיות השלכות שליליות הרות גורל הקשורים לא רק בפגיעה בתפקוד היומיומי והנפשי של האישה ההרה, אלא גם לשינויים בתפקודים הגופניים המגדילים את הסיכון להפלה טבעית או לידה בטרם עת של תינוקות פגים במשקל נמוך עם ציון אפגר נמוך וכדומה.

מחקרים פסיכולוגים מראים שנשים שסבלו בעברן מדיכאון או חרדות נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות בתופעות הללו בהריון, בעיקר אם טופלו בתרופות אנטי דיכאוניות והפסיקו ליטול אותן בעקבות ההיריון. נשים נוספות הנמצאות בקבוצת הסיכון הן נשים ללא תמיכה רגשית ומעשית מבן זוגן ומשפחתן או שחוו בעבר הפלות או סיבוכים בהריון ובלידה.

 

חרדות בהריון- התסמינים ושיטות הטיפולחרדות בהריון עשויות לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים פיזיולוגיים ונפשיים כגון קשיי נשימה ודפיקות לב מואצות, דאגות ומחשבות טורדניות הנוגעות להתפתחות התקינה של העובר או לשינויים הצפויים לאחר הלידה, וכן תופעות של אי שקט, קשיי ריכוז, הפרעות שינה, רגשות אשם או אובדן עניין מפעילויות שהסבו בעבר הנאה.

 

ד"ר יעל שלזינגר מדגישה שעזרה מקצועית נכונה, בעיתוי הנכון, מסייעת בהתמודדות ולהקלה משמעותית, תוך הפקת הנאה רבה יותר מהמעבר לשלב ההורות. ההמלצה הרפואית לטיפול בתופעות של דיכאון או חרדות בהריון היא להתחיל בטיפול פסיכולוגי, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שעשוי להיות יעיל ביותר במקרים של חרדה במהלך ההיריון, ורק בנסיבות המצריכות זאת, נשקל השילוב של טיפול תרופתי.