דיכאון וחרדה

דיכאון וחרדה- התסמינים הקליניים והפסיכולוגייםלמעלה ממחצית מהאנשים המדווחים על דיכאון, מדווחים גם על תסמינים של חרדה ולהיפך. כלומר, דיכאון וחרדה הם השילוב הנפוץ ביותר של שתי הפרעות פסיכולוגיות. מצבים של דיכאון וחרדה הם לא פשוטים כלל ועלולים להמשך זמן רב יותר מאשר מצבים בהם קיימת רק הפרעה אחת מבין השתיים. בנוסף, הפגיעה התפקודית גדולה יותר. מצבים של דיכאון וחרדה עלולים להוביל למחיר גבוה ולפגיעה משמעותית בכל ההיבטים של החיים החל מפגיעה בתפקוד בעבודה עד לכדי פיטורין וכלה בזעזוע המאיים על שלמות התא המשפחתי. דיכאון וחרדה

מחקרים מראים כי אחת הסיבות לכך שרבים סובלים משילוב של דיכאון וחרדה היא כי קיימת ביניהן קירבה גנטית. כלומר, הבסיס הנוירוביולוגי שלהם דומה.

התסמינים הקוגניטיביים והפסיכולוגיים של דיכאון וחרדה גם דומים: שילוב של דפוסי חשיבה חרדתיים כמו: "בטח משהו רע יקרה", "שום דבר לא יסתדר" וכד' ודפוסי חשיבה דכאוניים בסגנון של "אני בטח לא אצליח", "אני חסר ערך", "אנשים יזלזלו בי" ו"שום דבר לא הולך להשתנות". כלומר, השילוב של דיכאון וחרדה מייצר תמונה מאוד עגומה וחסרת תקווה. האדם הסובל משילוב של דיכאון וחרדה ידווח על מצב רוח ירוד, הפרעות בשינה, הפרעות בריכוז, שינויים בתיאבון, חוסר עניין בפעילויות מהן נהנה בעבר, מחשבות שליליות לגבי ההווה והעתיד ולעיתים אף מחשבות אובדניות.

בהתאם, גם הטיפול לרוב דומה, שילוב של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ותרופות. חשוב לדעת שדיכאון וחרדה בהחלט ניתנים לטיפול וכי למעלה מ-80% מהמטופלים רואים שיפור ברמות שונות, במיוחד כאשר הם מגיעים לטיפול בשלבים המוקדמים של ההפרעה. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במצבים של דיכאון וחרדה לרוב יחל בהתמקדות בדיכאון במידה והוא חריף שכן אנשים הסובלים מדיכאון קיצוני יתקשו למצוא את תעצומות הנפש להתמודדות עם החרדה.
טיפול תרופתי במצבים של דיכאון וחרדה יהיה לרוב בעזרת תרופות מסוג SSRI. אילו תרופות שמעכבות ספיגה חוזרת של סרוטונין בתאים. תרופות ידועות הן לוסטראל, ציפרמיל ורסיטל.

אחת מהקליניקות המתמחות בטיפול בהפרעות של דיכאון וחרדה היא של ד"ר יעל שלזינגר, בעלת תואר דוקטור בפסיכולוגיה הקלינית. ד"ר יעל שלזינגר מטפלת במבוגרים ובני נוער בעברית ובאנגלית ומשלבת בעבודתה בין גישות קוגניטיביות-התנהגותיות לבין גישות דינאמיות בהתאם לצורכי המטופל.