התקף חרדה |פסיכולוגית יעל שלזינגר

התקפי חרדה הם הפרעה שמופיעה אצל  5% עד 10% מהאוכלוסיה והיא עשויה להסב להם סבל רב. התקף חרדה יחיד נמשך בין 15 דקות לשעה, והופעת ההתקפים עלולה להכניס את האדם למעגל קסמים של הימנעות ממפגש עם הגורמים המעוררים את החרדה עד כדי הסתגרות בבית ודיכאון. החדשות הטובות הן שהפרעות חרדה הן בעיה שניתן לטפל בה, ואחוזי ההצלחה והריפוי הם גבוהים. ד"ר יעל שלזינגר, מומחית בפסיכולוגיה קלינית, מסבירה על הבעיה ועל הטיפול בה.

מהו התקף חרדה?

 

ההגדרה הקלינית של התקפי חרדה היא תחושות מוגזמות ומופרזות של פחד, דאגה או חרדה, ללא הסבר או מקור ראציונלי ובלי קשר הכרחי למציאות, כתוצאה ממצבים שונים. כלומר – אנשים הסובלים מהפרעות חרדה מפתחים התקף חרדה בשל טריגרים משתנים, ללא קשר ישיר הכרחי לסיטואציה בה הם נמצאים.התקף חרדה

מהם הסימפטומים של התקף חרדה?

 

התקפי חרדה בלתי צפויים מלווים בסימפטומים פיזיים כמו עליית דופק ועלייה בלחץ הדם, תחושת מועקה ולחץ בחזה, הזעה מוגברת, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילות, טשטוש ראייה, שלשול פתאומי ועוד. הסימפטומים הפיזיים מלווים בתחושות נפשיות קשות, והאדם עלול להסתגר בביתו בשל כך, לחשוש מאיבוד שליטה, להיכנס לדיכאון ועוד. הסימפטומים אינם מופיעים בעקבות טריגר מסוים ומזוהה, וישנן חרדות מפני גורמים שונים. הפחד מפני ההתקפים מוביל לירידה באיכות החיים.

איך מטפלים בחרדות?

 

טיפול בחרדות ופחדים מחייב שילוב של שינוי התנהגותי ומחשבתי, כדי לשבור את מעגל הפחדים, המובילים להימנעות ממצבים מסוימים ולהסתגרות, לפגיעה בתפקוד התקין, ולהעצמת החרדות. החלק הקוגניטיבי של הטיפול מטפל בהיווצרות הרגשות השליליים דרך זיהוי מחשבות שליליות ובלתי ראציונליות, והעלאת המודעות של המטופל ליצירת מחשבות חיוביות, הגיוניות ומאוזנות יותר. החלק ההתנהגותי של הטיפול חושף את האדם, בצורה הדרגתית ומותאמת למטופל באופן פרטני, למצבים מאיימים מבחינתו, עד שמגיעים ליכולת התמודדות מלאה.


לא חייבים לסבול

 

המסקנה מכל האמור לעיל היא כי אין צורך להמשיך לסבול. אם יש לכם התקף חרדה תקופתי אפילו, ואתם מרגישים שאיכות חייכם נפגעת, אינכם חייבים לסבול! גשו לפסיכולוג קליני מוסמך וטפלו בעצמכם. ככל שתזהו את הבעיה ותטפלו בה מוקדם יותר, כך יהיה קל יותר להיפטר ממנה ולהחזיר לעצמכם את השליטה על חייכם.