הפרעות חרדה |פסיכולוגית יעל שלזינגר

מהן הפרעות חרדה?


הפרעות חרדה מוגדרות כקבוצה של הפרעות נפשיות המתאפיינות ברמות עוררות גופנית ונפשית גבוהות, וכן בתחושת פחד שאינה תואמת את האיום האמיתי אשר קיים במציאות, או שמקורו של הפחד אינו ידוע. את הפרעות החרדה ניתן לסווג למספר קטגוריות, כאשר לכל אחת יש את המאפיינים הייחודיים לה.

אחת מהפרעות החרדה השכיחות ביותר היא התקף הפאניקה, כשההערכה היא שמעל
ל-50% מקרב האוכלוסייה חוות התקף מסוג זה לפחות פעם אחת במהלך חייהם  . התסמינים עשויים לתת את ביטויים בהזעת יתר, רעד, דפיקות לב מואצות וכיוצא בזה, ובתחושות של פחד מוות, ניתוק מהגוף והעדר שליטה.

התקף הפאניקה עשוי לחלוף מאליו כעבור פרק זמן של מספר דקות, אך יחד עם זאת, עלולה החרדה מפני התקפים נוספים להישמר. המצב הופך לבעייתי כשהתקפי הפאניקה שבים ומתפרצים, ומובילים את האדם לכדי צמצום פעילויותיו במקומות בהם הוא חושש שההתקף עשויי לחזור ולהתפרץ.

הפרעות חרדה- פוביות והפרעות דחק פוסט טראומטיות


סוג נוסף של הפרעות חרדה הוא הפוביות, המוגדרות כפחדים מפני אובייקטים או מצבים מוגדרים, כשמידת הפחד אינה תואמת את רמת המסוכנות של האובייקט או המצב במציאות. בין הפוביות השכיחות ניתן למנות את החרדה החברתית, פחד מפני קהל, חרדת נטישה, פחד גבהים, חרדת נהיגה, חרדת בחינות, פחד מפני בעלי חיים שונים, חרדת טיסות, פחד מפני מקומות סגורים ועוד.

לעתים ניתן להיתקל במצבים של הפרעת חרדה מוכללת, שבה מתקיימת חרדה מבלי שהאדם מסוגל להגדיר את הגורם לפחד באופן מדויק. קטגוריה נוספת של הפרעות חרדה היא הפרעת דחק פוסט טראומטית והפרעת דחק אקוטית, הנוצרות לאחר חשיפתו של האדם לאירוע טראומטי כלשהו כגון מלחמה, אסון טבע, תאונת דרכים, אונס, שוד וכדומה.

השיטות הטיפוליות בהפרעות חרדה


הפרעות חרדה ניתנות לטיפול בשני מסלולי טיפול שונים שהינם המסלול התרופתי והמסלול הפסיכולוגי. המסלול הפסיכולוגי נחלק למספר גישות טיפוליות שונות, שאחת מהן היא הגישה הדינמית. על פי גישה זו נובעת החרדה מגורמים רגשיים בלתי מודעים, כשהתקפי חרדה מהווים סימפטום ממוקד הבא לאותת על בעיה פסיכולוגית שהינה עמוקה הרבה יותר. בהתאם לגישה זו, הטיפול בסימפטום בלבד הינו חסר תועלת מהסיבה שהמקור האמיתי לבעיה לא מטופל, כך שהבעיה עשויה להיוותר ולשנות את צורתה בלבד.

הגישה הדינמית דוגלת בטיפול פסיכולוגי ארוך טווח עד להגעה אל שורש הבעיה והבאה לפתרונה. גישה אחרת היא השיטה הקוגניטיבית שלפיה ניתן להתגבר על הפרעות החרדה באמצעות טיפול אשר מתמקד בדפוסי החשיבה שמעוררים ומעצימים את החרדה בהתנהגויות שונות אשר "מתחזקות" ומזינות את דפוסי החשיבה הללו.