דיכאון פסיכוטי

דיכאון פסיכוטי, זיהוי, אבחון וטיפול


דיכאון פסיכוטי הינו הפרעה נפשית המשלבת דיכאון קליני עם תסמינים פסיכוטיים.


מהו דיכאון פסיכוטי?


דיכאון פסיכוטי משלב בתוכו תסמינים של הפרעת מצב רוח מסוג דיכאון מז'ורי עם תסמינים של התקף פסיכוטי בדרגות משתנות. תסמיני הדיכאון יכללו חלק או כל התסמינים הבאים: מצב רוח ירוד, ייאוש, אנהדוניה (חוסר יכולת להינות מפעילויות שנהינתי מהן בעבר), הפרעות בתזונה, הפרעות בשינה, חשיבה פסימית, מחשבות אובדניות ועוד. תסמיני הפסיכוזה יהיו תואמים את חווית הדיכאון ויכולים לכלול הזנחה כללית, מסרים אודיטוריים עם אמירות פוגעניות וכד'.

מהו דיכאון פסיכוטי


אבחון דיכאון פסיכוטי :


האבחנה של דיכאון פסיכוטי יכולה להיות מאתגרת ולכן חייבת להיעשות על-ידי איש מקצוע מנוסה. הסיבה היא שקשה להבחין בין דיכאון פסיכוטי לפסיכוזה רגילה של סכיזופרניה. בשל הסכנה האובדנית במקרים של דיכאון פסיכוטי חשוב שהטיפול ייעשה בהקדם ויכלול בדיקה מקיפה תוך קבלת מידע מבני המשפחה הקרובים. הטיפול התרופתי כולל לרוב תרופות אנטי-פסיכוטיות עם תרופות אנטי-דיכאוניות. לעיתים קרובות קיים צורך באשפוז. מאחר והטיפול במקרים רבים אינו עוזר לאורך זמן קיימים טיפולים נוספים כגון טיפול בנזעי חשמל (ECR) או שילוב של טיפול זה ביחד עם הטיפול התרופתי.
חשוב לציין שכיום נעשים מחקרים רבים הבוחנים את המערכת הביולוגית הספציפית הקשורה לדיכאון פסיכוטי. בהתאם, קיים עיסוק רב בפיתוח תרופתי הפונה לטיפול במחלה באופן ישיר. בנוסף, קיימות שיטות טיפול ניסיוניות חדישות המנסות לייצר טיפול יעיל על ידי שימוש בהורמונים וסטרואידים ואף בשימוש בטכניקת גירוי מגנטי למוח.


דיכאון פסיכוטי אמנם מסובך יותר מדיכאון קליני פשוט, אך עדיין ניתן לאבחון וטיפול. קיימת חשיבות עליונה בזיהוי התסמינים לסוג הפרעה זו ולפניה לאיש מקצוע במטרה להקל על התפקוד היומיומי ועל איכות החיים של החולה ובני משפחתו.