דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה


depression  women ואישה מדוכאת אחרי לידהמייד לאחר הלידה, מוצף גוף האישה בהורמונים שונים, והיא מוצאת את עצה במצבים חדשים, העשויים לעורר בה לחץ וחרדה. מצבים אלה עלולים להוביל למצב של דיכאון אחרי לידה. עייפות גופנית כתוצאה מהלידה ומלילות מעוטי שינה אחריה, אופיינית לרוב היולדות, ולא רק לאחר הולדת הילד הראשון. בתקופה המיידית שלאחר הלידה, ישנה תחושת אופויה מסוימת אצל מרבית הנשים, אולם לאחר מכן עלולות להתגלות בעיות, שאם לא נשים לב אליהן בזמן, הן עלולות לגרום לאישה ולילד נזק. ד"ר יעל שלזינגר, פסיכולוגית קלינית, מסבירה על הדרך לדיכאון.

 

אופוריה ותמיכה


כאמור, בזמן הסמוך ללידה, למספר שבועות, מצויה היולדת בתחושת אופוריה קלה, בשמחה על הילד או הילדה שהצטרפו למשפחה וכו'. בנוסף, זוהי התקופה בה מקבלים הכי הרבה תמיכה מהמשפחה הקרובה והמורחבת, וסיוע בכל הדרוש בעבודות הבית, בעזרה עם אחים גדולים ועוד. אך מה קורה לאחר אותם שבועות?

 

 להתייעצות ללא התחייבות עם ד"ר יעל שלזינגר 052-5957569


מאופוריה לדכדוך


לאחר מספר שבועות מתמעטת העזרה עד כדי היעלמות, ברוב המקרים. משכב לידה אמנם נמשך שלושה חודשים, ובתקופות קדומות יותר, בהן חיו במבנים שבטיים ומשפחתיים יותר, העזרה הייתה ממושכת יותר ובלתי נפסקת, למעשה, אך היום לאחר 4-5 שבועות מצופה מהאישה להתאושש ולשוב לתפקוד רגיל. אם היא בחופשת לידה ממקום העבודה מצופה ממנה להספיק הכל – לטפל בתינוק, לדאוג לעבודות הבית, ו"לחזור לעצמה". מתח נפשי נפוץ אצל האישה בשלב זה, אך המחשבה על המנוחה שעדיין נדרשת ליולדת ועל ההורמונים שעדיין משתוללים בדמה, פחות מדאיגה את הסביבה הקרובה. תקופת האופוריה מסתיימת, פעמים רבות, בתחושת דכדוך קל, שעשוי להפוך לבעית דיכאון אחרי לידה אם לא נשים אליו לב ולא נטפל בו.


דיכאון אחרי לידה


דיכאון אחרי לידה הוא דיכאון לכל דבר ועליו להיות מטופל על ידי פסיכולוג קליני מוסמך. לא מדובר על דיכאו קל אלא על דיכאון חזק, הגורר עימו הפרעות משמעותית בתפקוד, ולכן חשוב לזהות את הסממנים ההתחלתיים של אותו דכדוך, ולעקוב כדי לוודא שאינם מתפתחים לכדי דיכאון. טיפול בחרדה ודיכאון עשוי להיות ארוך, אם כי בעל שיעורי החלמה גבוהים, ומלווה לעיתים קרובות בתרופות, לפחות בתחילת התהליך. כל זה יכול להימנע אם נשים לב לאמהות הטריות בקרבתנו, ונעבור איתן יחד את החודשים הראשונים שלאחר הלידה.