אבחון פסיכולוגי וייעוץ

 

כמנהלת מקצועית של מכון קרני רכשתי נסיון רב ומגוון בתחום של אבחונים דידקטיים פסיכו.


אילו סוגי אבחון קיימים?

אבחון פסיכולוגי

Dr_Shlesinger

הערכה מקיפה ומעמיקה שמספקת תמונה כללית על האדם, מבנה האישיות שלו, כוחותיו, המשאבים הפסיכולוגיים העומדים לרשותו, מוקדי קושי, חרדות, מיומנויות התמודדות ואבחונים דידקטיים ופסיכודידקטיים.

 

  • מתי כדאי לפנות לאבחון פסיכולוגי?
  • כאשר קיימת דרישה מבית משפט לעריכת אבחון פסיכולוגי
  • כאשר הילד או הנער מתנהג באופן לא נורמטיבי
  • לצורך אבחנה פסיכיאטרית
  • לצורך המלצה על טיפול מתאים או לתמיכה והכוונה של טיפול קיים


פסיכולוגיה היא חקר הנפש, ההתנהגות והתפיסה, ומטרתה היא לחקור את התנהגות האדם ולטפל בבעיות שונת הנגרמות עקב כך , בעזרת טכניקות שונות. במדינת ישראל טיפול פסיכולוגי יכול להינתן רק על ידי פסיכולוג קליני מורשה, כלומר בעל תואר שני בפסיכולוגיה, שעבר התמחות קלינית ורשום בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. ד"ר יעל שלזינגר, פסיכולוגית קלינית מומחית, מספרת על התועלת שבטיפול הפסיכולוגי.


מהו טיפול פסיכולוגי


טיפול פסיכולוגי אישי מתבצע כשיחה בין המטופל למטפל במטרה לשפר את מצבו הרגשי-נפשי של המטופל. הגדרת המטרה המדויקת של המפגשים בין הפסיכולוג למטופל תלויה במטופל עצמו, בבעיות מהן הוא סובל ובצורך האישי שלו, וכן בפרקטיקה של המטפל, כלומר בגישה הטיפולית שלו.

יחסי מטפל-מטופל כמפתח להצלחת הטיפול


לכל פסיכולוג קליני עמדות כלפי החיים בכלל וכלפי הטיפול בפרט. ישנם פסיכולוגים שחושבים שמטרת הטיפול צריכה להיות הקטנת סבל, ישנם כאלה הסבורים שאדם צריך למצוא מטרות משמעותיות בחייו, ועוד. ההתאמה בין המטופל למטפל היא אישית ומשתנה, בהתאם להשקפת עולמם ובהתאם לכימיה הקיימת או לא קיימת ביניהם. כאשר נוצר קשר טוב ונבנים יחסי אמון בין המטפל למטופל, הטיפול יכול לשאת את המטופל לכל מקום שישאף להגיע אליו, בהתאם למאמץ שישקיע.

פסיכולוגיה קוגניטיבית


טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא אסכולה של טיפול פסיכולוגי, המשלבת פסיכולוגיה התנהגותית ופסיכולוגיה קוגניטיבית. מטרת הטיפול היא ליצור שינוי בתפיסת המציאות של המטופל בד בבד עם שינוי התנהגותי, שיובילו יחד לתוצאה הטובה ביותר, על פי המטרות שהגדיר המטופל כלפי הטיפול.

מתי כדאי לגשת לפסיכולוג


ישנם אנשים הסובלים מבעיות קליניות כמו חרדה חברתית, דיכאון קליני, דיכאון אחרי לידה ועוד. במקרים כאלה קשה לאדם להגדיר כי הוא זקוק לעזרה, ובמקרים קשים בני המשפחה הקרובים הם אלה אמורים לזהות את הבעיה ולהביא את האדם לטיפול.

אנשים מן השורה, הסובלים מקשיי הסתגלות, קשיים חברתיים, קושי ביצירת זוגיות או כל קושי משמעותי אחר בחיים, יכולים להגיע לטיפול פסיכולוגי לשם מציאת הפתרון המתאים להם והתגברות על הקשיים. מפגש עם פסיכולוג קליני יכול לשנות את חייכם. לכו על זה.

מומלץ לפנות לאבחון פסיכולוגי בכל פעם שילד מתקשה בלימודיו והסיבה לקושי אינה ברורה, כאשר קיים פער משמעותי בין הישגיו של הילד במקצועות שונים או כאשר קיים פער בין יכולותיו השכליות לבין הישגיו הלימודיים. הסיבות לקשיים אילו יכולות להיות רבות ומגוונות: מצוקה רגשית או חרדה חברתית, קשיי קשב וריכוז, ליקויי למידה, מוטיבציה נמוכה וכתוצאה למידה לא מספקת, הוראה ברמה לא מספקת או לא מותאמת לילד או אינטליגנציה נמוכה מהטווח הממוצע ועוד. אבחון פסיכודידקטי מאפשר הערכה של המשקל היחסי של כל אחד ממקורות הקושי והתאמה של תכנית טיפולית.